Kārtridži tintes printeriem – kā izvēlēties?

Kā ievietot kārtridžu? Kādu izvēlēties? Cik ilgi tas kalpos? Un kāpēc, sasodīts, jauns kārtridžs izmaksā tik ellišķīgi dārgi? Lai nebūtu jāizšķiras starp kārtridža iegādi un manikīru, tālāk pastāstīšu, kā saimniekot gudrāk darbā ar printeri – lai sanāktu abiem. Kā saka, kas meklē, tas atrod – arī es atradu atbildes uz šiem jautājumiem. Un tā kā esmu šeit, lai dalītos par tiem praktiskajiem sīkumiem, kas ikdienas soli var darīt vieglāku, kāpēc gan nepacelt arī šo tēmu?

Kārtridži tintes printeriem ir neatņemama sastāvdaļa – bez tiem printeri nemaz nav iespējams izmantot (atskaitot, protams, skenera funkcijas). Katram printera modelim ir atbilstoša modeļa kārtridžs, tāpat arī kārtridža veids atbilst printera veidam. Tiesa, oriģinālā kastīte var izmaksāt pat 20-40 EUR. Atliek vien izdarīt secinājumu: printēšana pati par sevi ir ne vien neekoloģiska darbība, bet arī vēl turklāt finansiāli neizdevīga.

Un tomēr šeit doma neapstājas

Kā izrādās, pastāv iespēja printēšanas procesu darīt dabai daudz draudzīgāku. To iespējams panākt divējādi: uzpildot kārtridžus atkārtoti vai nododot izmantotos otrreizējai pārstrādei. Lai dabā nenonāktu vēl vairāk izlietoto kārtridžu korpusu, tos iespējams aiznest uz  kādu no kārtridžu uzpildes servisiem, kas par tiem parūpēsies. Savukārt izprintētos materiālus, kas vēlāk nav vajadzīgi, jāievieto atbilstošā atkritumu konteinerī – papīru galu galā var pārstrādāt.

No zero waste skatupunkta sanāk, ka printēšana, ja vien tiek atbilstoši izmantota, var nekļūt par vēl vienu iemeslu jau tā lielajiem atkritumu kalniem okeānā. Tikai nedaudz jāpiedomā pie tā, kas paliek pēcāk pāri – ne kārtridžu, ne papīru nevajadzētu izmest kopīgajos sadzīves atkritumos. Dažkārt cilvēki to izvēlas darīt tīras neziņas vai slinkuma dēļ – un tomēr, ja izveidojam jaunus ieradumus, pavisam drīz tie ir tik pat dabiski kā iepriekš tik neveselīgie paradumi.

Un kā ir ar cenu? Kā izrādās, zaļāka domāšana printēšanā nozīmē arī zemākas izmaksas. Cik zemākas? Aptuveni 4 reizes! Standartā kārtridži tintes printeriem (kā Canon, tā HP) kartridzuuzpilde.lv izmaksā vien 4,50 EUR melnbaltajā versijā, bet 5,00 EUR – krāsainajā.  Taču par visu pamazām. 

Atbilstoša printera nepārvērtējamā nozīme

Vēlos tuvāk apskatīt jautājumu par paša printera nozīmi. Tas ir pirmais svarīgais aspekts, kam būtu jāpievērš uzmanība, lai printēšana būtu kā ekonomiska, tā ilgtspējīga. Nepareizi izvēlēts un lietots printeris var izrādīties dārgs prieks, to var pat nākties izmest – un par to daba nebūs pateicīga. Tas attiecīgi nozīmēs, ka kārtridži tintes printerim būs jāiegādājas no jauna – jo arī tie var sabojāties, ja printera lietotājs nezina, pēc kāda principa darbināms esošais printeris. 

Kad vēlējos iegādāties jaunu, sākotnēji pat neiedomājos, ka printeri savstarpēji būtiski atšķiras gan pēc to uzturēšanas izmaksām, gan pielietojuma mērķa. Kopš bērnības zināju tikai par vienu – tintes printeri, un tāpat kā 10 gadu vecumā līdz galam nesapratu, kam gan īsti paredzētas nelielās kastītes, kuras jāievieto printerī, tāpat arī tuvojoties 30 gadu atzīmei, secināju, ka šī nezināšana nebūt nav mazinājusies. 

Printēšana ir ierasta ikdienas sastāvdaļa kā izglītības iestādēs, tā arī birojos – citur printeri lielāki, citur – mazāka izmēra. Pat bez tehniskām zināšanām un smalkākas iedziļināšanās printera mehānismā, skaidrs bija tikai viens – printēšanas vajadzībām mājas apstākļos noteikti pietiks ar neliela izmēra printeri, kuru ērti novietot uz rakstāmgalda. Tomēr kādu printeri izvēlēties? Canon, HP vai vēl sazin kādu? Ej nu tu cilvēks parastais un izšķir, kurš labāks.

Taču printera modelis patiesībā nebūt nav pirmais jautājumus, kuru vajadzētu uzdot, izvēloties printeri. Sākotnēji nepieciešams saprast un definēt, cik bieži būs nepieciešams printēt un cik lielā apjomā. Tieši šie faktori ir noteicošie, izvēloties printeri. Un, kā izrādās, printeru veidi ir divi: tintes un lāzera. Un kārtridži tintes printeriem nebūt nederēs lāzerprinteriem – tā ir pavisam cita opera, kā saka, nesavienojami.

Kurš būs mans īstais un vienīgais?

Printeris, protams, kurš gan cits? Turpinu tēmu par attiecībām starp cilvēku un printeri. Veicot nozīmīgāku izvēli, ar kuru būs jāsadzīvo ikdienā, to vajadzētu kārtīgi apsvērt – arī tad, ja runa ir par printēšanu. Un katram ir savs īstais un vienīgais – atšķirībā no vēlmēm un sadarbības modeļa. 

Tiem, kuri printē vismaz reizi vai divas nedēļā, tintes printeris būs atbilstoša izvēle. Taču tiem, kuri printeri var neizmantot pat 3 mēnešus, tomēr vajadzētu izvēlēties lāzerprinteri, kuru var nedarbināt pat līdz 4 mēnešiem. Kā izrādās, kārtridži tintes printeriem izžūst, ja nedēļas laikā netiek printēts vismaz vienreiz. Visloģiskāk jau šo printeri izvēlēties tiem, kas skaidri zina, ka printēt vajadzēs regulāri. 

Citādi ne vien kārtridži tintes printeriem var sažūt, bet arī pats tintes printeris sabojāties. Un printera remonts ir dārgs. Iespējams, pat tādā situācijā lētāk būs iegādāties jaunu. Bet ko ar veco? Veco printeri jānodod izlietoto elektroiekārtu punktā. Par elektropreču pārstrādi vairāk vari uzzināt šeit

Tāpat arī jāņem vērā, ka liela apjoma drukāšanai piemērotāki ir lāzerprinteri – tos izvēlas lielas kompānijas. Mazākiem, bet regulāriem printēšanas darbiem īstais un vienīgais ir tintes printeris. Un kārtridži tintes printeriem ir īstie un vienīgie kārtridži, kuri ir atbilstoši tintes printerim – ievietot var tikai atbilstošu kārtridžu.

HP vai Canon?

Šajā jautājumā man palīdzēja speciālisti no kartridzuuzpilde.lv. Dzirdēju par viņiem, liekas, radio reklāmā, kad pārvietojos sabiedriskajā transportā. Kvalitātes ziņā abi šie printeri ir vienlīdz spēcīgi. Neliels pluss Canon pusē, kā izrādās, ir Canon oriģinālie kārtridži tintes printeriem, kuri ir pilnāki kā HP ievietotie. Iegādājoties HP, ar esošo kārtridžu būs iespējams izprintēt vien dažas lapas, bet ar Canon varēs vēl krietni vairāk.

Kārtridži tintes printeriem – kādas ir iespējas?

Ir printeru modeļi, kuru kārtridži radīti tā, ka tos nav iespējams atkārtoti uzpildīt. Pirms iegādāties jaunu printeri, vēlams pārliecināties, vai izvēlētā modeļa kārtridžus varēs iegādāties atkārtoti tikai kā oriģinālus vai tomēr varēs arī uzpildīt. Kartridzuuzpilde.lv piedāvā uzpildes servisu. Un tas nozīmē tieši tik pat labu drukas kvalitāti kā gadījumā, ja tiek ievietots oriģināls kārtridžs. 

Tas vienkārši ir viens no tiem nesaudzīgajiem mūsdienu mārketinga trikiem, kas liek ticēt, ka vecas lietas vienmēr rūsē un šajā materiālisma laikmetā nevaram iztikt pat bez jauna kārtridža. Dažkārt cilvēki vienkārši nezina, ka ir iespējas kārtridžus vēlreiz uzpildīt. Un, kā jau minēju sākumā, tas nozīmē arī 4x zemāku cenu – vismaz gadījumā, ja nepieciešami kārtridži tintes printeriem. 

Šādu kārtridžu tintes printeriem var uzpildīt atkārtoti vismaz 3-5 reizes melnbaltajai versijai, bet 2-3 reizes – krāsainajai. Pastāv arī kārtridži rekordisti jeb kārtridži ilgdzīvotāji, kurus izdodas pat 10 reizes uzpildīt, bet tie ir izņēmuma stāsti. Kāds ir ietaupījums, izvēloties uzpildi? Tie ir ietaupīti savi 100 EUR par 5 atkārtotām kārtridža uzpildes reizēm! Ja tā padomā – tur sanāk 5 mēnešus glīts manikīrs.

Kādas vēl ir iespējas gadījumā, ja printerim kārtridžu uzpildes funkcija nav iespējota? Tādā gadījumā ietaupīt var izvēloties jaunus (neoriģinālos) kārtridžus. To izmaksas ievērojami atšķiras, bet tie nodrošina tādu pat iespēju turpināt printēt. Ja oriģināls kārtridžs maksā 50 EUR, tad jauns (neoriģinālais) kartridzuuzpilde.lv var maksāt pat 5x lētāk. Tiesa, par šīm iespējām gan jākonsultējas ar uzpildes speciālistiem.

Kārtridži tintes printeriem un taupīšanas māksla

Acīm patīkamāk lielāku informācijas daudzumu pārskatīt nevis datora ekrānā, bet gan papīra formātā. Tāpat arī lielu daļu dokumentu arvien pieņem tikai taustāmā veidā. Bakalaura darbu arī nācās iesiet, tāpat arī nāksies to darīt ar maģistra darbu, kad būšu pievārējusi šo briesmoni. Gatavojoties sesijām, lekciju konspekti arī ir svarīgi – un tur bez printēšanas neiztikt. 

Ja vajag, tad vajag. Bet tas nenozīmē, ka visam jāpiķo tā kā tas piķo. Bieži vien redzu, kā cilvēki iztērē lielas naudas lietās, kuras iespējams iegūt par zemāku cenu. Vai nu tas būtu smaržas iegādājoties dārgākajā veikalā tā vietā, lai atrastu interesējošo pudelīti lētākā internetveikalā, vai arī, piemēram, pērkot oriģinālus kārtridžus astronomisku cenu kategorijās salīdzinot ar esošo opciju tos uzpildīt.

4x lielāks ietaupījums = liels ietaupījums. Dažkārt, protams, taupīšana prasa ieguldīt papildus pūles. Tas pats attiecināms uz situāciju, kad izvēlamies paņemt līdzi uz darbu pusdienas no mājām tā vietā, lai vēlreiz atstātu 3x vairāk naudas kādā kafejnīcā. Bet tajā pat laikā tas mūs dara viedākus, praktiskākus un arī apķērīgākus. Tik daudzās situācijās varam prasmīgāk izmantot tos līdzekļus, kuri mums ir. 

Kārtridžu uzpildi izvēloties, gan nākas aizdomāties arī par dabas resursiem. Nepārdomātā un neatbildīgā saimniekošana pēdējos gadu desmitos atmaksājusies ar nopietnu piesārņojumu, ir pilsētas, kuras klāj tik biezs smogs, ka nevar saskatīt zilās debesis. Ir pasaules malas, kurās cilvēki iespēju starp mākoņiem lidināmies putnus uzskata par ekstru. Un ir vietas, kur pludmales krastu ieņēmuši nevis atpūtnieki, bet gan plastmasas pudeļu kalni.

Un lai tādu vietu pasaulē nekļūtu vairāk, ikvienam no mums būtu jāiemācās, kā attiekties pret apkārtējo vidi ar lielākām rūpēm, uzņemoties atbildību par savām izvēlēm. Kārtridžu uzpilde ir viens no veidiem, kā ne vien ietaupīt līdzekļus no naudas maciņa, bet arī aiztaupīt dabai jaunus atkritumus. Bet tajā brīdī, kad kārtridža mūžs tomēr ir izsmelts, nebūt vienaldzīgam un aizgādāt izlietoto kārtridžu uzpildes speciālistiem, kas tālāk parūpēsies par pārstrādi.

Kā ievietot kārtridžu?

Pirms noslēdzu rakstu, vēlreiz vēlos atsaukt atmiņā 1. jautājumu, kuru uzdevu raksta sākumā un uz kuru solīju sniegt atbildi. Kā ievietojami kārtridži tintes printeriem? Kad nu laimīgais kārtridžs beidzot ir rokā – vai tas būtu oriģinālais, jauns (neoriģinālais) vai uzpildītais -, to nepieciešams ievietot printerī. Ja tas tiek darīts 1. reizi, protams, var rasties izbīlis, ka šo vienkāršo darbību izdosies veikt ačgārni un salaist visu dēlī. 

Tiesa, pēc loģikas principiem vadoties, iespējams izvērtēt uz acumēra, kā ticis ievietots iepriekšējais kārtridžs. Bet tas, kam visticamāk tomēr nebūsi gatavs, būs paziņojums par to, ka kārtridžā beigusies tinte! Tieši tā notika arī ar mani – atgriezos pēc uzpildes, bet še tev, saka, ka tukšs! Kaut arī es taču zinu, ka uzpildīts! Kā jau bērnībā Karlsons iemācīja šādās situācijās: ”Mieru, tikai mieru!”. 

Grūti bija savaldīties, bet zvanīju servisam un jautāju, kas par štelli. Šie nosmējās, pasmaidīja par mani – ne es pirmā, ne pēdējā! Nu jau zila kļuva no aizkaitinājuma – kā izmuļķo cilvēkus! Gribēju jau nomest trubu, bet te beidzot mani nomierināja – kārtridžs ir uzpildīts. Tas izrādās tikai kārtridžā iebūvētā čipa dēļ, kas arvien vēsta, ka tinte oriģinālajā kārtridžā beigusies. Pastāstīja man, kādas pogas spiest, un printeris vairs nesignalizēja, ka tintes nav.

Un tā es turpinu printēt vēl šobaltdien ( :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *