Zvīņēde pasaulē ir zināma jau kopš seniem laikiem, turklāt visvairāk cilvēku tā skārusi tieši Ziemeļeiropas reģionā. Šī slimība ir hroniska, tātad ilgst visu dzīvi, un diemžēl no riska ar to saslimt nav pasargāti ne bērni, ne pieaugušie. Kopumā ar šo ādas problēmu cīnās 3% – 5% visas pasaules iedzīvotāju. Svarīgi piezīmēt, ka tā nav lipīga, un nav iespējams saslimt, pieskaroties slimniekam.
Kas izraisa psoriāzi?
Līdzīgi kā daudzām citām slimībām arī šajā gadījumā viens no galvenajiem izraisošajiem faktoriem ir ilgstošs stress, taču tā var būt noteiktu medikamentu lietošanas, vielmaiņas traucējumu, kā arī baktēriju un vīrusu izraisītu infekciju rezultātā radusies saslimšana.
Jāpiemin, ka šīs saslimšanas gadījumā īpaša loma ir arī iedzimtības faktoram, proti, ja viens cilvēks ar to slimo, 40% gadījumu slimība tiek atklāta arī kādam no personas radiniekiem. Šobrīd ir noteikti vairāk nekā 50 dažādi gēnu bojājumi. Ja ir psoriāze, taču tā netiek ārstēta, sekas var būt smagas, izpaužoties kā sirds un asinsvadu bojājumi, locītavu problēmas – artrīts, augstāks insulta, infarkta un cukura diabēta risks. Psoriāzes ārstēšanas efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no tā, cik ātri slimību atklāj.
Prof. J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā Rīgā, Firsa Sadovņikova ielā 20, īpašs uzsvars tiek likts tieši uz psoriāzes slimniekiem, ne tikai, identificējot slimību un tās veidu, bet arī, sniedzot konsultācijas un īstenojot terapijas, lai palīdzētu slimniekiem. Šī klīnika izceļas arī ar to, ka piedalījusies sešos klīniskajos pētījumos, kas saistīti tieši ar psoriāzi, turklāt profesors J. Ķīsis vadīja pirmo šīs slimības vadlīniju izstrādāšanu Latvijā, kas devusi ievērojamu pienesumu kopējā psoriāzes ārstēšanā mūsu valstī.
Kā izpaužas zvīņēde?
Ir vairāki šīs slimības veidi, un katram no tiem izpausmes var atšķirties, taču galvenās pazīmes ir sārtas plāksnītes uz ādas, kas klātas ar sudrabaini pelēku, baltu vai dzeltenīgu zvīņu. Tās visbiežāk atrodas sekojošās vietās – uz ceļgaliem, elkoņiem, kā arī galvas matainajā daļā. Šīs izpausmes rodas nepareizu imūnsistēmas signālu rezultātā, kuri izraisa pastiprinātu un pārāk ātru šūnu augšanu.
Zvīņēde ir psoriāze, un sabiedrībā to sauc abos vārdos. Tā var izpausties arī dažādās citās ārējās pazīmēs, proti, kā: izsitumi, nagu slāņošanās, iespiedumi tajos, plaisājoša un sausa pirkstu galu āda, iekaisušas smaganas. Savukārt iekšķīgi ar psoriāzi saistās šādas pazīmes: izmaiņas holesterīna un cukura līmenī, locītavu problēmas un traucējumi vielmaiņā.
Kas jāņem vērā slimniekiem?
Kā jau minējām, šī ir ģenētiski noteikta saslimšana, tādēļ, plānojot grūtniecību, jāapzinās, ka bērniņam pastāv risks mantot no mātes vai tēva bojātos gēnus.
Ieteicams izvairīties no sekojošiem faktoriem:
- Ādas traumām, ķīmisku līdzekļu un ziepju lietošanas, kā arī jānodrošina telpās pietiekama ventilācija, it īpaši apkures sezonā;
- Stresa situācijām;
- Litiju saturošiem medikamentiem, beta blokatoriem spiediena pazemināšanai un pretmalārijas līdzekļiem.
Tā kā cilvēki mūsu platuma grādos biežāk slimo ar zvīņēdi, ziemas laikā veselības stāvokļa uzlabošanai var doties uz valstīm, kur ir augstāka gaisa temperatūra un biežāk spīd saule, jo UVB stari ārstējoši iedarbojas uz pacientiem, ko pierāda arī slimības izpausmju samazināšanās vasaras periodā. Taču, apdomājot došanos uz solāriju, jāņem vērā, ka tur pieejamais UVA spektrs neiedarbojas uz ādu pozitīvi, tieši pretēji, to sausina, kā arī veicina novecošanos un paaugstina ļaundabīgu veidojumu risku.
Arī no tetovēšanās būtu ieteicams izvairīties, jo šo procedūru laikā āda tiek traumēta, un šajās zonās var rasties jauni izsitumi.
Iepriekš veiktajos pētījumos atrasta saistība starp zvīņēdi un cilvēku psihoemocionālā stāvokļa traucējumiem (depresiju un veģetatīvo distoniju), kas atkarīgi no slimības smaguma. Taču, pateicoties medicīnas attīstībai, gadījumos, tiek radīti arvien jauni veidi, kā uzlabot terapiju, lai psoriāzes ārstēšana ikdienā būtu efektīvāka. Taču svarīgākais aspekts ir laicīga došanās pie speciālista un atbilstošas palīdzības meklēšana.