Melanoma jeb ādas vēzis var nogalināt!

melanoma jeb ādas vēzis

Ādas vēzis, diemžēl, ir viena no straujāk progresējošākajām un izplatītākajām slimībām gan pasaulē, gan Latvijā. Saistībā ar ādas vēzi, diemžēl valsts statistikas dati parāda gana biedējošu ainu, jo saslimšanu skaits ik gadu pieaug. Vēzis melanoma, kas ir viens no bīstamākajiem un agresīvākajiem audzējiem, izplatās pa cilvēka limfātisko sistēmu un rada metastāzes. Ja tiek atklāts savlaicīgi, vēzis ir ārstējams, tāpēc vitāli svarīgi doties pie dermatologa.

Kā saslimst ar melanomu?

Melanoma jeb ādas vēzis ir biedējoša slimība, kuras visbiežākais saslimšanas iemesls ir ilgstoša ādas pakļaušana ultravioletā starojuma iedarbībai, kas attiecas gan uz biežu uzturēšanos saulē, gan solārija apmeklēšanu. Lielākais saslimšanas risks ir cilvēkiem ar gaišu ādu – jo gaišāka ādas krāsa, jo spēcīgāka ir reakcija pret ultravioleto starojumu.

Riska grupā iekļauti cilvēki ar blondiem un rudiem matiem, vai zilām un zaļganām acīm. Šādu matu vai acu krāsu īpašnieku āda parasti saulē ātri apdeg, kā arī iedegums veidojas ļoti lēnām un nevienmērīgi. Otrs biežākais saslimšanas iemesls ir ārēji tik nekaitīgās un simpātiskās dzimumzīmes.

Dzimumzīmes jāpārbauda regulāri!

Dzimumzīmju un dažādu pigmentveidojumu esamība būtiski palielina melanomas iegūšanas risku. Pamanot pat niecīgākās izmaiņas dzimumzīmes izskatā, noteikti jākonsultējas ar zinošu un profesionālu dermatologu vai onkologu. Ja ādas vēzis tiek atklāts laikus, to ir salīdzinoši vienkārši izārstēt. Tāpēc nepieciešams arī profilaktiski vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu, kas var kļūt par vienīgo glābiņu, lai uzveiktu bīstamo slimību.

Melanomas dienas jau 11. gadu

Lai aktualizētu ādas vēža problemātiku, jau 11. gadu lielākajās dermatoloģijas ārstniecības iestādēs, t.sk. Prof. Jāņa Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā norisinās Melanomas dienas, kuru laikā iespējams pieteikties bezmaksas vizītei, kuras laikā var pārbaudīt dzimumzīmes, papilomu un ļaundabīgu ādas veidojumu pārbaudes. Šāds sociāls projekts Latvijā tiek rīkots, lai veicinātu iedzīvotāju informētību par ādas vēzi, melanomu, kā arī tā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu. Pieteikties vizītei iespējams, zvanot 28699111.

Profesionāls dermatologs var izglābt

Dermatologs atšķirībā no onkologa redz kopējo ādas stāvokli 360 grādu prizmā, tāpēc ieteicams apmeklēt tieši ādas ārstu un Melonomas dienās to iespējams izdarīt par brīvu. Īpaši gadījumos, kad uz ādas ir izskata ziņā neparastas dzimumzīmes un pigmentveidojumi, tie obligāti un nekavējoties jāatrāda ādas ārstam. Svarīgākais nosacījums ir doties pie dermatologa laicīgi. Melanomas dienas norisinās aprīlī un maijā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *