Zibensaizsardzības ierīkošana mājai var glābt dzīvību

zibensaizsardzības ierīkošana mājai

Zibens ir jau tūkstošiem gadu apbrīnota dabas parādība, kas rodas elektriskā lauka izlādes laikā starp mākoņiem negaisa, sniegputeņa vai vulkāna izvirduma laikā. To var salīdzināt ar milzīgu, elektrisku dzirksteli, kura veidojas starp pretēji uzlādētajiem elektriskajiem laukiem. Atmosfērā vienmēr atrodami elektrības krājumi, tāpēc elektriskajam laukam ir nepieciešama iespēja izlādēties.

Zibens ir milzīga elektriskā dzirkstele

Zibensaizsardzības ierīkošana mājai ir nepieciešama, jo nepielūdzamie statistikas dati liecina, ka Latvijā no zibens katru gadu cieš vidēji 50 ēkas. Zibens iznīcinātās elektronikas iekārtas skaitāmas tūkstošos. Iedomājoties, ka šis neapturamais spēks var skart mājokli un apdraudēt ģimenes locekļu dzīvību, ir skaidrs, kāpēc nepieciešama zibensaizsardzības ierīkošana mājās. Tas arī ir primārais zibens aizsardzības mērķis – aizsargāt ēku un tajā esošās dzīvās būtnes no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska. Sekundārais mērķis ir pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, izvietojot speciālas pārsprieguma aizsardzības sistēmas, kas pēc radītajiem zaudējumiem sastāda milzīgu naudas apjomu.

Kādas ir zibens spēriena sekas?

Zibens uzplaiksnījums ir ļoti ātrs – tas ilgst tikai 0.2 sekundes, bet var nest milzīgu postu:

  • Strāvas stiprums zibens spēriena laikā sasniedz 100 000 ampēru, un tās ātrums sasniedz 30 000 km/h;
  • Temperatūra sasniedz 30 000 grādu pēc Celsija skalas, tāpēc zibens spēj izkausēt pat smiltis, pārvēršot tās stiklā;
  • Iesperot kokā, zibens burtiski “uzvāra” tā sulu no iekšpuses;
  • Katrs zibens metrs var spīdēt tik spoži kā miljons kopā iedegtu simts vatu spuldzīšu;
  • Iesperot cilvēkam, milzīgā trieciena rezultātā rodas apdegumi, kaulu lūzumi, nervu sistēmas bojājumi, sirds darbības apstāšanās.

Klasiskās un pasīvās zibens aizsardzības ierīkošanas veidi

Klasiskais jeb pasīvais veids zibens aizsardzības ierīkošanas veids nozīmē uz jumta uzstādītu metāla stiepļu sietu un uztvērējstieņus, kā arī gar fasādi izvietotus novadītājus, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Zemējuma kontūrs tiek ierakts gruntī ap ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem, un zibens radītā elektrība pa uztvērējstieni tiek novadīta zemē un izklīdināta.

Aktīvā zibensaizsardzība nosaka to, ka ēkas augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu, gar fasādi izvietojot novadītājus. Tie uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Šim aizsardzības veidam ir vairākas priekšrocības:

  • Plašs aizsardzības rādiuss uztvērēja galviņai;
  • Ātra un vienkārša montāža;
  • Mazs zemējumu skaits;
  • Augsta drošuma pakāpe un ilgs ekspluatācijas termiņš.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *